Běžecké boty


Kvalitní běžecké boty patří k nejdůležitější výbavě běžce, ať už se jedná o naprostého začátečníka nebo profesionálního atleta.

Většina začátečníků si myslí, že když s běháním teprve začínají, tak jim stačí jen nějaké staré ošoupané tenisky. To je naprosto špatně. Riskují tím problémy s klouby, svaly, šlachami a může dokonce dojít k zánětu achilovky či okostice. Navíc, pokud si koupí začátečník nové a drahé boty, slouží to jako taková motivace do budoucího sportovního snažení.

Nabídka takové sportovní běžecké obuvi je velmi široká a výběr se může pro běžce-začátečníka snadno stát neřešitelnou situací... Základní členění bot rozlišujeme podle typu běžeckého výkonu, k jakému je určena:

1) Závodní obuv – tento typ bot je určen jen pro pokročilé výkonnostní běžce a výhradně na závody. Pro rekreační běžce jsou lepší lehké tréninkové silniční boty, které poskytují lepší a odolnější tlumení, lepší podporu chodidel, lepší pohodlí a šetří tak znatelně více naše nohy i pohybový aparát.

Výhody:

 • váha
 • aerodynamický tvar

Nevýhody:

 • nízké váze je obětována vyšší kvalita tlumení i jeho trvanlivost
 • neposkytuje chodidlu v podstatě žádnou podporu při došlapu a běžecům s došlapovými disfunkcemi může tedy velmi snadno způsobit problémy vyústěné zraněními

2) Terénní obuv – pro běh v nerovném a nezpevněném terénu, u kterého hrozí vysoké riziko poškození běžné silniční tréninkové obuvi nebo kde je zapotřebí zpevněná obuv aby nedocházelo ke zraněním vlivem nerovností.

Výhody:

 • extrémní odolnost proti poškození
 • silná podrážka skvěle zneutralizuje nerovnosti terénu, takže na čem byste v běžné obuvi trpěli, na tom často proběhnete v trailové obuvi bez problémů.
 • hůře promokají, nebo jsou nepromokavé úplně

Nevýhody:

 • tvrdá podrážka sice není v žádném případě nesnesitelná, nicméně některým běžcům může připadat nepohodlná
 • horší odvětrávání oproti klasickým silničním modelům

3) Silniční tréninková obuv – nejpoužívanější, nejprodávanější a nejširší sortiment. Používají se na zpevněné hladké povrchy, především silnice.

Výhody:

 • maximální pohodlí, nejlepší odpružení i tlumení
 • individuální výhody podle kvality jednotlivých modelů

Nevýhody:

 • relativně snadno se poškodí
 • nevhodné do terénu
 • některé nejsou vhodné do mrazivého počasí

Většina běžců si kupuje silniční tréninkovou obuv. Existují tyto typy:

 • a) Neutrální (tlumivá) obuv - tento typ bot klade důraz na poskytnutí maximálního tlumení, podrážka je tedy většinou měkčí a boty jsou méně stabilní, což pomáhá běžcům s méně pohyblivým chodidlem. Tlumivé boty jsou proto doporučovány také pro běžce s vysokou nožní klenbou, která neumožňuje dostatečnou pronaci (supinaci), a účinně tak tlumit dopad. Tento typ doporučuji také pro ty, kteří nevědí jaký nášlap mají. Neutrální obuv doporučuji pro běžce s neutrálním nášlapem až extrémní supinací
 • b) Stabilní obuv – nabízí kombinaci tlumení, odolnosti a podpory nožní klenby. Tento typ je vhodný pro běžce s mírnou až střední pronací. Některé boty (např. Asics gel Kinsei) jsou určeny pro běžce s neutrálním až středně pronačním nášlapem. Já jsem zastáncem toho, že pro neutrální nášlap se má volit neutrální obuv. Mám osobně vyzkoušeno jakou neplechu umí stabilní boty s neutrálním došlapem udělat. Stabilní boty bych tedy opravdu doporučil pouze pro běžce se sklony k pronačnímu došlapu.
 • c) Obuv s kontrolou pronace - cílem je omezit extrémní vnitřní naklánění chodidla a kotníku (tzv. nadměrná pronace). Tento typ bot je většinou těžší, podrážka je velmi tuhá a nabízí maximální podporu vnitřní straně nohy. Kromě běžců s nadměrnou pronací se tento typ doporučuje i pro těžší běžce vyžadující vysokou odolnost boty a zejména pak běžce s plochýma nohama. Další variantou k řešení nadměrné supinace nebo pronace jsou také speciální ortopedické vložky, které jsou tou nejlepší volbou pro správné zkorigování disfunkcí došlapu, protože jsou tvořeny přesně na míru běžce. Málokomu se však chce chodit po odbornících, takže boty na kontrolu pronace jsou prodávány hojně :)

Věděli jste že...

Správný výběr bruslí je jeden z nejdůležitějších faktorů pro Vaše sportování.

Sportovní obuv

Jak správně vybrat vhodnou obuv?

V dnešní době existuje obrovská škála sportovní obuvi, která se dělí podle určitých faktorů. V prvé řadě jde o způsob výroby a provedení.

Vlastnosti sportovní obuvi

Kvalitní a dobré boty dokáží vhodně zafixovat kotník (menší riziko zranění než u normálních bot) a také tlumit sílu, kterou působíte při došlapování na povrch.

Inline brusle, brusle na led

Brusle na led vybírejte pečlivě

Potřebujete poradit s výběrem inline bruslí nebo ledních bruslí? Zajímá vás inline bruslení? Web o bruslení právě pro Vás!

V dnešní době existuje obrovská škála ledních bruslí, která se dělí podle určitých faktorů.

Inline brusle

Inline bruslení je populární sport oblíbený po celém světě. Inline brusle (nebo také kolečkové brusle) jsou speciální pomůckou pro sportovce.

Odkazy

Hana Lang se zaměřuje na výživové poradenství v Praze. Poskytuje celostní nutriční terapii, která sestává z testů potravinové alergie na zánětlivou stravu, a přírodní doplňky stravy, které napomáhají nepříznivé stavy v těle odstranit.

Reklamní agentura Grafstudio nabízí kompletní služby z oblasti reklamy a propagace – tisk billboardů, autopolepy, reklamní textil.

Přírodní doplňky stravy – nutriční centrum MitoLife v Praze provozuje i eshop se špičkovými vitamíny od německého výrobce Tisso.

EFT terapie – uzdravte své emoce pomocí metody EFT z oboru energetické psychologie. Terapeutka Jana Čechráková z Prahy Vám ráda pomůže.

Copyright (c) 2009 - 2013 obuvnasport.cz | Odkazy | Tvorba www stránek a webdesign Olomouc | Běhání, hubnutí: Běháme.cz